Minden idők egyik legnagyobb matematikusa, Leonhard Euler már fiatalabb korában érdeklődött Pierre de Fermat azon tétele iránt, miszerint egy egész szám valamely prím kitevőjű hatványa az adott prímmel osztva mindig épp annyi maradékot ad, mint amennyit maga a szám. Azaz például a 103, ami 1000, ugyanúgy 1 maradékot ad 3-mal osztva, mint a 10, hiszen 10=3·3+1 és 1000=333·3+1. Ezt nevezzük „kis" Fermat-tételnek. (Létezik „nagy” Fermat-tétel is, mely viszont egészen más tészta, ennek történetéről Simon Singh írt A nagy Fermat-sejtés (Park Könyvkiadó, 2004.), címmel remek könyvet.)
Euler egyéb elfoglaltságai miatt csak nagyjából két évtizeddel később tért vissza a témához. Kibővítette Fermat eredeti állítását, és a később Euler-Fermat-tétel néven elhíresült tétel levezetése során bevezette a róla elnevezett j függvényt. Noha ő maga még nem függvényként tekintett rá, és nem is így jelölte (hanem p-vel, csak később Gauss vezette be a fN jelölést, amiből a j lett idővel), néhány fontos tulajdonságát, mint például a megadás módja prímhatványok esetén vagy a gyenge multiplikativitás, már ő maga levezette.
A lényegre térve, az Euler-Fermat-tétel egy pontján meg kell tudnunk adni, hogy egy adott pozitív egész számhoz hány relatív prím van a nála nem nagyobb pozitív egészek körében. (Két szám akkor relatív prím, ha nincs 1-nél nagyobb közös osztójuk.) Euler j függvénye pontosan erre a kérdésre adott választ.
Az 1 és a prímek esete
Kezdjük a legegyszerűbb esettel, az 1-gyel. Hozzá relatív prím a nála nem nagyobb pozitív egészek között csak saját maga, tehát 1 db ilyen szám van, azaz:
Prímhatványok
Menjünk tovább. Lássuk a prímek hatványait, azaz az olyan számokat, mint a 4, 8, 9, 16 stb. Egy prímhatványnak pontosan azokkal a számokkal lesz 1-nél nagyobb közös osztója, amik oszthatók az alapjául szolgáló prímmel, azaz melyek prímtényezős felbontásában szerepel ez a prímszám.
Vegyük például a 8-at. Ez 23, tehát a 2-vel osztható, azaz a páros számokkal biztosan nem lesz relatív prím. Ezek a számok épp kettesével jönnek, így tulajdonképpen minden második számot kapásból ki is húzhatjuk a listáról.
Lássunk egy másik példát. A 27 a 3 harmadik hatványa. Nem alkothat tehát relatív prím párt egyik 3-mal osztható számmal sem. A többi nála kisebbel viszont igen, mert azok tuti nem oszthatók 3-mal, míg ő csak a 3 hatványaival az. A 3-mal osztható számok persze hármasával jönnek, azaz ezúttal minden harmadik számot kell átugranunk. Így a keresett relatív prímek száma 27-9 = 27-27/3 = 18 lesz.
Gyenge multiplikativitás
Szusszanjunk egy kicsit, és térjünk ki az Euler-féle j függvény úgynevezett gyenge multiplikativitására. Ez azt jelenti, hogy ha szeretnénk megtudni a j értékét két relatív prímszám, pl. n és m szorzata esetén, akkor elég összeszoroznunk j(n)-t és j(m)-et. Például, a korábbiak alapján j(6)=2 és j(5)=4, amiből j(30)=2·4=8. És valóban:
Rendezzük el az 1-30 közti egész számokat 5 sorba és 6 oszlopba (vagy fordítva). Ekkor a 6-hoz relatív prímek az 1-es és az 5-ös oszlopában találhatók, a táblázat többi száma biztosan nem jó.
Ugyanez történik az ötödik oszlopban is, annyi különbséggel, hogy a maradékok más sorrendben jönnek elő (a csere: 5 marad, 11 helyett 1, 17 helyett 2, 23 helyett 3, 29 helyett 4). Összességében tehát annyiszor j(5) db relatív prím van a 30-hoz, ahány színezett oszlop van, azaz ahány relatív prím van a 6-hoz, ami viszont j(6) darabot jelent. Más szóval:
„Erős” multiplikativitás?
Már csak egy tisztázandó kérdés lehet bennünk, mi a gond azzal, ha a számok nem relatív prímek? Például 6 és 4 esetén a 6-hoz relatív prímek ugyanúgy az első és ötödik oszlopban találhatók, de nem teljesül, hogy oszlopokon belül a 4-gyel vett osztási maradékok mind különböznének.
Szép dolog mindez, de hogy kapcsolódik a továbbiakhoz? A válasz, hogy erősen megkönnyíti j(n) meghatározását az általános esetben.
Összetett számok
A gyenge multiplikativitással a kezünkben már nem okoz gondot j(n) megadása összetett (nem feltétlenül prímhatvány) számok esetén sem. A számelmélet alaptétele szerint az összetett számok prímhatványok szorzatára bonthatók, ráadásul egyértelműen, leszámítva a szorzat tényezőinek sorrendjét. Például 360 = 23·32·5. A felbontásában szereplő prímhatványokra már ki tudjuk számolni j értékét a korábbiak szerint:
Jegyezzük meg azt is, hogy a fenti gondolatmenet triviálisan igaz, ha a szám pusztán egyetlen prím valamely hatványa, beleértve akár a nulladik hatványt is. Persze utóbbi esetben kihasználjuk, hogy j(1)=1.
Végezetül fogalmazzuk meg a fentieket általánosan. Legyen egy n pozitív egész szám prímtényezős felbontása
Forrás:
Megyesi László: Bevezetés a számelméletbe (Polygon Jegyzettár 1997)
https://maa.org/press/periodicals/convergence/math-origins-the-totient-function
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal